Voynich manuscript. Rohoncz Codex. Rudolf II. Eliška Rejčka. Eliška Přemyslovna. Aberdenn Bestiary.

sobota 25. března 2023

Vědci. A Tironský Těsnopis. - Josef Zlatoděj.

Tironský těsnopis. :-)

_____________________________________________________

 Dnes vám ukáži a samozřejmě i objasním co je psáno v jednom středověkém rukopisu, který vědcům zamotal jejich chytrou hlavu. Vědec totiž když tápe a nezná, tak píše kvalitní blbosti, které mu pak ostatní baští . A to je samozřejmě špatné a tak musím neustále různé vědce opravovat. Dnes tedy uvedu na správnou míru rukopis, který je uložen v Britské knihovně a o kterém je napsáno, že je psán tironským těsnopisem.


Nejdříve vás seznámím co je to ten tironský těsnopis.  Tirus byl otrok Cicera a když měl po šichtě tak se nudil a tak vymyslel speciální zápis slov, který byl pojmenován právě po něm. Proto Tironský těsnopis.

Co je o rukopisu všeobecně publikováno :

Brit. Lib. Add MS 9046.  Tento rukopis byl napsán v 9. století a je jedním z mála raně středověkých rukopisů, které obsahují žatlář psaný výhradně v tironských znacích . Jedná se o zkratku ( těsnopis ). Rukopis se nacházel v Benediktianském opatství Sant - Remi v Remeši. A byl tam až do zrušení opatství během období francouzské revoluce.

Je to kniha žalmů . S úvody psaných latinkou.

Tolik ve zkratce o rukopisu.

_________________________________________________________________

A já protože mě velice zajímalo co to vlastně jsou ty tironské znaky, jsem se na ten rukopis podíval svým velice dobrým zrakem. A tak po důkladné analýze těch znaků o kterých je v bristské knihovně psáno, že je to těsnopis, jsem zjistil, že vše je jinak než nám vědci, lingvisté a historici o rukopisu publikují. 

A tak jsem se rozhodl je kvalitně opravit.

Je mě to samozřejmě líto, ale je to tak. Je mě také jasné, že vědec, historik a nebo nějaký anglický lingvista nemůže znát a vědět všechno. Ale zoufat samozřejmě nemusí, protože jsem tu Já a tak se může každý vědec uklidnit, protože jsem ochoten mu to řádně a po lopatě vysvětlit. Rukopis je samozřejmě dost velký a tak případný překlad jeho obsahu by mě zabral dost času. A čas je drahý. Několik jeho stran pergamenu  časem jistě přeložím a tak se může potom případný lingvista a nebo někdo koho text zajímá se i dozvědět o čem je v rukopisu psáno.

Dnes vám ukáži co je psáno na straně značené f. 2v

(detail ) Brit.Lib. Add MS 9046 f.2v

A ví 3. Jef ( Jew ) Psát tu profe

z fek ( z Věk ) je téme zlta tu 2


A vě tu žil ac von i zem zdálci

i moc wí dlí Rod sů zls 4 ac

wí Cáju Roj Boha ží wěcoj dif  ( div )

ží 73 a sls 71 Roj žal ží Roc ( rok )

sir zlož. Klůči dám 3 i 3 

slaw. wí -oží. ží bájc Ré ží

131..6. nás  ak.

________________________________________________

Tak zde máte ukázku o čem je na té straně pergamenu psáno. 

Důležité je datum 1316. To je letopočet, kdy se narodil malý Vašík budoucí Karel IV. Český král a císař Svaté říše římské.

Dále je tam schováno i to kolika roků se Karel IV dožil. To ale , jak je psáno v textu musí každý vyřešit sám. ( rok sir slož ). 

Dále je tam napsáno i to kdo to psal.





Žádné komentáře:

Okomentovat

Eliška Rejčka . Antifonář. Tajemství .

Eliška Rejčka. ( Alžběta Polská. Richezna ). V dnešní lekci z české historie se pořádně podíváme na to, kdo byla ve středověku žena, která s...